Kooste Tampeeen Judo ry:n johtokunnan (=hallituksen) kokouksesta 1/2022.

Järjestäytyminen: Syyskokouksessa valittiin yhdistyksen puheenjohtajaksi toimikaudelle 2022-2023 Antti Torkko. Johtokunta valitsi keskuudestaan muut toimihenkilöt toimintakaudelle 2022 seuraavasti:

 • varapuheenjohtaja Jouko Rantanen
 • sihteeri Kalle Kiviniemi
 • rahastonhoitaja Soile Kutila
 • hallituksen jäsen Kai Lankinen.

Syyskokouksen päätöksen mukaisesti johtokunta päätti toimintakauden 2022 toimikunnat seuraavasti:

 • Tiedotustoimikunta, vetäjä Kalle Kiviniemi
 • Muksu & junioritoimikunta, vetäjänä Kai Lankinen
 • Järjestelytoimikunta (kilpailut ja tapahtumat), vetäjänä Antti Torkko
 • Vyökoetoimikunta, vetäjänä Jouko Rantanen

Muita vastuuhenkiöitä toimikaudella 2022:

 • SuomiSport-vastaavat: Tomi Kangas, Soile Kutila, Antti Torkko
 • Aikuiskilpailijoiden ryhmä: Tapio Mäntymäki
 • Team Tiger vastuuhenkilö: Jukka Ojanne
 • Kahvio & muonitus: Katriina Eronen
 • Junnujen koulutusten listaaminen: Emma Nurminen
 • Junnujen kisa- ja leirimatkat: Elsie-Sophia Wootten
 • Tähtiseura-vastaava: Antti Torkko
 • Vyönvaihtovastaava: Harri Ojala

Taloustilanne: Seuran taloustilanne on tällä hetkellä hyvä ja vakaa. Päättynyt tilikausi 2021 on jäämässä 15k€ ylijäämäiseksi. Ylijäämän syynä ovat kilpailijoiden budjetoitua pienemmät kulut sekä kaupungin päätös jättää kevään salimaksut veloittamatta.

Tampere Shiain (marraskuu 2021) tulos oli noin 1700€ voitollinen, mitä voidaan pitää erinomaisena tuloksena.

Ohjaajien ja apuohjaajien vapauttaminen harjoitusmaksuista: Todettiin, että vastuu- ja apuohjaajissa ei ole tapahtunut suuria muutoksia. Kahdessa ryhmässä vastuu- ja apuohjaaja ovat vaihtaneet toimenkuvia, muuten samat henkilöt jatkavat ohjaustoiminnassa. Päätettiin vapauttaa ohjaajat, apuohjaajat ja kisaryhmien valmentajat harjoitusmaksusta kevätkaudella 2022. Soile toimittaa budo4-ilmoitustaululle uuden listan harjoitusmaksuista vapautetuista henkilöistä.

Kilpailijoiden tuet: Aikuiskilpailijoiden osalta johtokunnalle on toimitettu vain Elviira Kujansuun vuosisuunnitelma, tavoitteet ja kustannusarvio. Päätettiin Elviiran tukisummaksi 4000€ vuodelle 2022, maksetaan kulujen mukaan. Muiden aikuiskilpailijoiden osalta tuesta päätetään, kun heiltä saadaan vuosisuunnitelmat. Seuran urheilijalle antama tuki on vastikkeellista, eli edellyttää seuran toimintaan osallistumista (ohjaukset & talkoot).

Juniorikilpailijoiden Team Tiger -ryhmään kuuluvat seuraavat henkilöt: Rasmus Vauhkonen, Alvar Yliruusi, Teo Yliruusi, Justus Ojanne, Mikke Mäkelä, Mikko Marttila, Santtu Kottari, Juho Toivonen, Jaakko Itäpää, Minea Itäpää, Ilmari Eronen, Oskari Luoto ja Karl Korgvee. Päätettiin ryhmän yhteiseksi tukisummaksi 15 000€ vuodelle 2022. Team Tiger on lisäksi saanut suoria sponsoreita.

Kilparyhmän ja Team Tigerin tulevat kilpailut: Elviira Kujansuun lisäksi muita kansainvälisiä kisoja kiertäviä urheilijoita ei aikuisten kilparyhmässä ole. Juho Luoma ja Joonas Kielenniva kiertänevät kotimaan kisoja ja leirejä. Aatu Laamasen kisasuunnitelmista ei ole tietoa. Team Tigerin harjoitukset Ideaparkissa lauantaisin, muina päivinä vaihtelevin ajoin Nääshallissa. Tulevat kilpailut:

 • 22.1.2022 Samurai – Cup. ( Aikuiset + Tiikerit) 
 • 26.2- 27.2 Nuorten Sm – Kisat Vantaa ( Tiikerit), Tarkoitus myös voittaa Sunnuntain joukkuekisa. 
 • 3 – 5. 3 .Baltic Sea Open Orimattila ( Aikuiset + Tiikerit ) Tiikereiden osalta tämän kisan jälkeen katsotaan loppukevään kalenteri tarkemmin.

Kevätkauden 2022 aloitus ja vastuuohjaajat: Tämän hetkisen tiedon mukaan salit ovat avoinna vain muksu- ja junioriryhmille 21.1.2022 asti. Maanantaina tarkistetaan vahtimestareilta, mitkä järjestelyt Nääshallilla ja HerVAKissa on harrastusryhmille. Mikäli tilanne muuttuu (eli harrastuksia rajoitetaan avin päätöksellä enemmän), tiedotetaan lisää. Vastuuohjaajat keväällä 2022 ovat:

 • Muksut PK Nääshalli: aloitus ke 2.2.2022, Soile Kutila
 • Muksut jatko Nääshalli: aloitus ke 12.1.2022, puuttuu vielä!
 • Muksut PK HerVAK: aloitus ma 31.1.2022, Tomi Kangas
 • Muksut jatko HerVAK, aloitus 12.1.2022, Reijo Tiilikainen
 • Junnut PK Nääshalli: aloitus ke 2.2.2022, Einari Vaaras
 • Junnut jatko Nääshalli: aloitus ti 11.1.2022, Kai Lankinen
 • Junnut jatko HerVAK: aloitus 10.1.2022, Janne Pietiläinen
 • Muksut/junnut jatko Kangasala: aloitus 14.1.2022, Mikko Välimäki
 • Aikuisten peruskurssi Nääshalli: aloitus 1.2.2022, Kalle Kiviniemi
 • Harrastejudo Nääshalli: treenit aina kun sali on auki, Arto Lehtinen (dan)
 • Kilpailijoiden treenit oman harjoitusohjelman mukaan
 • Sovellettu Ylöjärvi: aloitus 29.1.2022, Harri Koski
 • Sovellettu Nääshalli: aloitus 24.1.2022, Kalle Kiviniemi
 • Perhejudo Ylöjärvi: aloitus 22.1.2022, Arto Lehtinen (kyu)
 • Kataryhmä: aina kun sali on auki, Alvaro Riveros Gorriti
 • Mimmijudo: kerran kuukaudessa alueellinen treeni, Katriina Kymäläinen-Mäkelä

Viikonloppuvuorot: Viikonloppuvuorot käynnistyvät, kun treenisalit taas avautuvat myös aikuisharrastajille. Päätettiin järjestää seuraavat viikonloppuvuorot:
La 10-12 Vyönvaihtoryhmä
La 12-14 Randori-treeni
La 14-16 vapaaharjoitus
Su 10-12 vapaaharjoitus & mimmitreeni
Su 12-13 Perhebudo
Su 13-16 Kata-ryhmä

Tulevat tapahtumat:

 • Samurai Cup I ja Ideapark Shiai 22.1. Tai 12.2. Ideaparkissa
 • Kata-SM ja kataleiri Treella 19.-20.3.2022
 • OOP 23.-24.4.2022 Varalassa, syyskaudella JP junnuille
 • Mimmijudo-treenit kerran kuussa su klo 10-12 helmi-toukokuussa, Katriina Kymäläinen-Mäkelä vetää su 20.2, 13.3, 24.4. Ja 15.5. Alueellinen treeni, markkinoidaan laajemmalle alueelle.
 • Sporttimestari-koulutus 29.1. Nääshallissa
 • Kevään ensimmäinen salikisa 6.2. alkaen klo 11 Nääshallilla. Salikisat järjestetään aluetoimintana. Antti selvittää missä ja milloin kevään loput salikisat järjestetään.

Muut asiat:

 • Vastuuohjaajien rikosrekisteriselvitys & toimenkuva: Antilla työn alla alkavalla viikolla.
 • Seuran pukutilaus: punaiset T-paidat odottava budo4-häkkivarastossa, sekä junnujen että aikuisten kokoja. Hinta 20€. Paitoja voi tilata Soilelta soile.kutila@tampereenjudo.net
 • Kevään vyökoepäivät: päätettiin vyökoepäivät seuraavasti: täydennysvyökoe talvilomaa edeltävällä viikolla (vk 8) Nääshallilla ti klo 17-18:30 ja kevään vyökokeet toukokuussa viikolla 19 (ma 9.5.2022 alkava viikko) ti-ke-to klo 17-18:30 ja 18:30-20.

Seuraava johtokunnan kokous: 13.2.2022 klo 18